Jakie są różnice między fortepianem a pianinem?
Aby rozkoszować się dźwiękami muzyki, nie trzeba być ani znawcą, ani samodzielnym twórcą. Wystarczy wrażliwość artystyczna, nieco muzycznego słuchu oraz radość wynikająca z obcowania ze sztuką. Jednak ktoś, kto chce jeszcze bardziej docenić kunszt muzyczny, powinien poznać przynajmniej podstawowe tajniki działania instrumentów.
Bardzo ciekawym tematem jest kwestia różnic wstępujących pomiędzy pianinem, a fortepianem. Pozornie instrumenty te są do siebie niezwykle podobne. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Jaka jest ich historia? I jakie są najważniejsze różnice? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Historia pianina vs. historia fortepianu
Historia powstania instrumentów, takich jak fortepian i pianino, jest zawiła i ciągnie się przez wiele stuleci. Konstrukcje te ewoluowały bowiem przez lata, stając się coraz doskonalsze, a w końcu przypominając to, co znamy obecnie.
Fortepian wywodzi się z instrumentu, jakim jest klawikord. Jego najstarszy zachowany egzemplarz pochodzi z roku 1720, a twórcą tego niezwykłego instrumentu był Bartolomeo Cristofo. Chociaż jego pomysł nie zdobył uznania od razu, to jednak z czasem liczba osób interesujących się działaniem fortepianu stale rosła. W końcu zajęło się nim dwóch ważnych twórców: Ludwikowi van Beethovenowi, a także londyński wytwórca instrumentów Broadwood. Z czasem fortepian osiągnął formę znaną nam obecnie: jego konstrukcja stawała się coraz większa, a dźwięk - mocniejszy.
Z kolei pianino ma swoje korzenie w instrumentach, takich jak klawicyterium oraz klawikord. Jego twórcą jest prawdopodobnie Jan Schmit, a pierwsze konstrukcje datowane są na koniec XVIII wieku. Podobnie, jak fortepian, pianino także było modyfikowane na przestrzeni wieków. Piękno dźwięków wytwarzanych przy jego pomocy, doceniono szczególnie w bogatych domach, gdzie nauka gry na pianinie była obowiązkiem kobiet.
Czym różni się pianino i fortepian?
Oprócz odmiennej historii, pianino i fortepian różnią się budową i sposobem wykorzystania. O jakie szczegóły chodzi?
Pierwszą różnicą widoczną już na pierwszy rzut oka są rozmiary obu instrumentów: fortepian jest większy, a pianino - mniejsze. Różnica ta wynika z budowy, a w szczególności z faktu, że w fortepianie struny ułożone są poziomo względem podłoża, a w pianinie - w pionie. To sprawia, że fortepian potrzebuje zdecydowanie większego pudła rezonansowego.
Różnica widoczna jest także w cenie. Zakup fortepianu wiąże się z dość dużym wydatkiem. Z kolei zakup pianina jest dla większości początkujących muzyków o wiele łatwiej osiągalnym celem.